מאפיינים של אבן שחיקה ממתכת

ישנם מספר רב של כלים שוחקים השונים בשיטת השחזה, המראה, התצורה והגודל. כלי השחזה פופולרי למדי הוא אבן שיוף. נשקול את תכונות השימוש והזנים שלה עוד יותר..

תוכן העניינים:

אבני שחיקה: הרכב, עקרון הפעולה

בין המגוון הרחב של כלי השחזה, אבני שחיקה ממתכת ממלאות תפקיד מיוחד. על פי GOST, לסורגי מתכת יש את הצורות הבאות:

  • כיכר;
  • מַלבֵּנִי;
  • מְשּוּלָשׁ;
  • עָגוֹל;
  • חצי עגול.

ניתן להבחין גם בחריטות שטוחות שטוחות. כל מוט שוחק מכיל שני חומרים שברים מעורבבים זה בזה. אחד מהם יוצר גרגרים שוחקים בצורה גבישית, בעוד האחרים נבדלים על ידי קשיות מיוחדת, לרוב היא פלדה. כדי להחזיק את הגרגירים בצורה מסוימת, משתמשים בחומר רך בצורת מטריצה. מבחינת קשיות, המטריצה ​​צריכה להיות זהה בערך לחומר שאיתו מעובדים המוט. כך, בתהליך ההשחזה או הטחינה, המטריצה ​​נשחקת בהדרגה ופותחת גישה לקריסטלים חדשים ולגרגירים שוחקים. תהליך השחיקה והבלאי של מוט שוחק הוא די רגיל, מה שמעיד על נכונות היישום שלו..

בנוכחות מטריצה ​​רכה יותר, השוחק אינו מתמודד עם עבודתו, ההשחזה מתבצעת בצורה גרועה. מכיוון שאין חידוש של החומר השוחק, והגרגרים פשוט נשלפים מהמטריצה. כתוצאה מכך צורת המוט הופכת לבלתי מובנת, העיבוד אינו מתבצע במדויק..

החומר השוחק בהרכב הבר צריך להיות בעל מבנה הומוגני של תכלילים גבישים. אם יש גרגרים בגדלים שונים הממוקמים על אחד ומחציו של המוט, אפשר לבחור את סוג ההשחזה הנדרש למכשיר מסוים. אם גרגירים קטנים וגדולים ממוקמים בכיוון כאוטי, לא ניתן להשיג חידוד מדויק..

עם זאת, בניית מוט עם הדגנים הכי זהים הוא תהליך מסובך למדי, אותו יש להשיג באמצעות מאמצים מיוחדים, ולכן העלות של מוט כזה תהיה בסדר גודל גבוה יותר. למרות שבסופו של דבר אתה מסיים עם כלי המספק חידוד בדיוק גבוה.

יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לצורת גבישים שוחקים, מכיוון שקצוות החיתוך שלהם שונים בצורתם, ומחוון זה משפיע גם על איכות ההחדפה. איכות המוט משפיעה ישירות על תהליך חידוד המוצר, אך גם נוכחות של כישורים בעבודה עם מכשיר זה ממלאת תפקיד מיוחד בתהליך זה. בתחילה, אנו ממליצים שתתחיל להתנסות בסורגים לא יקרים, ותמשיך בהדרגה לאלה יקרים יותר. אורך המוט צריך להיות שווה לאורך הלהב המושחז. אין לקחת בחשבון את רוחב המוט במקרה זה..

מאפייני אבן שחיקה: סימון המוצר

בעת בחירת סורגים ממתכת לחידוד, קודם כל, עליך לשים לב לסימון שלהם. קודם כל, סמל החברה שהייתה אותו מצוין על הבר. צורת הסרגל מסומנת גם להלן, שיכולה להיות מלבנית, משולשת, חצי עגולה וכו ‘..

לאחר מכן, גודל המוט מסומן ברוחב, אורך וגובה. איכות החומר השוחק והרכבו, כמו גם מאפייני גודל התבואה. כמו כן בסימון החומר מציינים את מידת הקשיות, כמו גם את רמת הקרבה של הגרגירים למטרה שוחקת..

המאפיין העיקרי של הבר הוא גרגיריותו. ישנן מערכות בסיסיות לקביעת גודל התבואה באבן טחינה:

1. FE PA – תקנים לאיחוד ייצור אירופאי של השחזה שוחקת, סימון זה רלוונטי לרוב מדינות אירופה, רוסיה, טורקיה.

2. ANSI – מערכת תקנים המקובלת באמריקה, המשמשת בייצור חומרים שוחקים.

3. J S I – ייצור אבני טחינה מלבניות על פי תקנים תעשייתיים יפניים.

חלק מהיצרנים אינם מציינים סימון על פי תקנים אלה; עדיף לסרב לקנות סורגים כאלה..

תכונות השימוש באבנים שוחקות מקרמיקה

לרוב, לייצור סרגל קרמיקה של גרעיני אלקטרוקורונדום, כלומר אלומיניום מחומצן, משתמשים. כמו כן, ניתן להשתמש בסיליקון קרביד בשילוב עם קלסר.

הנפוצים ביותר בקרב סורגים קרמיים הם חומרים של ייצור גרמני, פולני וסיני. יחד עם זאת, העלות של סורגים כאלה נמוכה בהרבה מזו של מתכת.

עם זאת, במהלך הפעולה, סורגים כאלה מתדרדרים במהירות, מאבדים את צורתם ומתכלה, ולכן יש להחליף אותם מעת לעת. כמו כן, לא מומלץ לעבוד עם חומר כזה במשך יותר מ -30 דקות, מכיוון שהם מתחממים במהירות.

בחלק מהשווקים ישנם ברים תוצרת ברית המועצות, אנו ממליצים לתת להם את העדפתך. מכיוון שמבחינת האיכות, הם הרבה יותר טובים מאשר ברים חלופיים מגרמניה.

ישנם מספר עצום של יצרני מוטות קרמיקה, השונים באיכותם ובזמן השחזה. האפשרות לייצר סורגים מיוחדים לחידוד צורה וגודל מסוימים אפשרית.

בנוסף, יצרנים מסוימים של סכיני קרמיקה מייצרים גם סורגים לחידודם או ממליצים להשחיז סכינים רק עם מוטות מסוימים. למרות שכדי להשיג תוצאת חידוד איכותית מספיק שיהיה רק ​​ניסיון בחידוד סכינים. בין היתרונות של סכינים וסורגים מבוססי קרמיקה, אנו מציינים, קודם כל, עמידות גבוהה בפני שחיקה וחיי שירות ארוכים. קרמיקה בדרגה בינונית נשחקת לאט מאוד, וקרמיקה משובחת לא נשחקת.

עם זאת, בתהליך העבודה עם סורגים קרמיים, הם נסתמים בהדרגה בחתיכות מתכת קטנות, בשל כך מתרחשת הבלאי המהיר שלהן. כדי לשחזר בר כזה, מספיק לנגב אותו בעזרת מנקה מטבח שבעזרתו ניתן לנקות את הסירים או עם חול בשילוב סבון נוזלי..

שימו לב שבתהליך העבודה עם סורגים על בסיס קרמי, מומלץ להשתמש בתמיסה מיוחדת בצורת מים או מים בתוספת סבון כדי להימנע מחמומם. אחרת אבק מתכת יסתום את המשטח במהירות..

תהליך ייצור סורגי הטחינה הקרמיים של קרמיקה מורכב ביצירת חומר שוחק וייבוש נוסף שלו. אנא שימו לב כי במהלך הירי, מוצרים מסוימים מעוותים, לא ניתן לשחזר אותם ולזרוק אותם. אם יש כמות קטנה של סטייה של לא יותר מחצי מילימטר, מוט כזה מתאים לשימוש. אם יש סטייה גדולה יותר על המוט, סירב לקנות אותו. מכיוון שבמקרה זה איכות ההחדפה תהיה נמוכה למדי.

אבן מים יפנית – גוש מלטש

בהתחשב בהרכב של מוט מתכת רגיל ואבן יפנית, אין יותר מדי הבדלים. עקרון הפעולה שלהם זהה, עם זאת, איכות ההחדפה עדיין נקבעת על ידי אינדיקטורים כמו גודל הגרגירים השוחקים, סידורם האחיד, ההומוגניות והקשיות של סיבי המטריצה. עלות האבנים הללו גבוהה למדי בהשוואה לאבנים רגילות..

ההבדל העיקרי שלהם מסרגל סטנדרטי הוא ברכותם, כדי לקבוע אילו יש צורך להשוות את נפח הקלסר, חומר שוחק ורכיב מחבר. מכיוון שהבר רך במיוחד, דרגת הבלאי גבוהה יותר. עם זאת, לאחר עבודת הגרגירים, כאשר הם באים במגע עם מים, נוצר פתרון על פני האבן, המשפר את איכות ההשחזה. לכן, הביצועים של אבנים יפניות הם בסדר גודל גבוה מזה של מוט קונבנציונאלי..

כדי להביא את הכלי לחידוד מושלם, לא נדרשות משחות מיוחדות, תרכובות ומעגלי לבד, רק אבן יפנית מספיקה. חומר זה מעולם לא מטופל יבש. הם צריכים להיות רטובים היטב. לפני העבודה מניחים את האבן במיכל עם מים, אם יש בועות אוויר קטנות על המים מתחילים לעבוד עם האבן. זמן ספיגת המים של הסורגים הגסים הוא כ -7 דקות. דגמי גרגרים דקים לוקחים יותר זמן להשרות.

לאחר מכן, האבן מותקנת על פני השטח של המחזיק. אפשר להכין לבד או לקנות אותו שלם עם אבן. הדרישה העיקרית היא שהמחזיק יחזיק את האבן במיקום הרצוי. מכיוון שתצטרך את עבודת שתי הידיים כדי לחדד את הכלי.

בעת שימוש באבנים עם גרגר עדין, יהיה עליך להשתמש במתלה מיוחד, בעוד שהעבודה הופכת מלוכלכת למדי. אין לשטוף את המתלה, אולם אם הוא מסמיך, הסר אותו מפני השטח. אפשר להשתמש במזרק חד פעמי או במעבד להסרת המתלים. אם יש כמות קטנה של קורוזיה על האבן, משתמשים במים עם סודה או בתמיסת סבון חלשה במהלך העבודה. עם זאת, בעת סיום הלהב, אין להשתמש במרגמה..

נסה לגעת בסרגל על ​​כל האזור, צפה בבלאי של כל חלק מהמנגנון. לרוב, החלק המרכזי של הבר נתון לבלאי מרבי. כדי ליישר את האבן השחוקה, השתמשו בסורגים עם חתכים על כל המשטחים שלהם. אפשר להשתמש בנייר זכוכית עמיד למים, שבעזרתו מפולסים גם הגוש הפגום.

לאחסון סורגים כאלה משתמשים במיכלים בודדים עשויים פלסטיק או קרטון. העבודה עם סורגים כאלה מתבצעת לאט ומדויק למדי. עם זאת, התוצאה שווה את זה, שכן ההשחזה טובה יותר מאשר שימוש בסור שוחק מתכתי קונבנציונאלי שנרכש בשוק..

כלי שוחקים – סורגי יהלום

יהלום הוא אחד החומרים הקשים ביותר והוא משמש גם בייצור אבנים להשחזה. אבן חידוד יהלומים לעולם לא משנה את צורתה, וזה אחד היתרונות העיקריים שלה. משטח פלדה ניקל משמש לרוב להחזקת מוט היהלומים. האפשרות לציפוי מוט קונבנציונאלי באבק היהלומים אפשרית, חומרים כאלה הם פחות עמידים ונשחקים מהר.

העבודה עם מוט יהלום נעשית על ידי הרטבה מעת לעת במים. בלוק יהלום באיכות גבוהה אינו נתון לסתימה, לכן כדי לנקות אותו מספיק לטבול את הגוש במים לאחר העבודה.

יתרון נוסף של אבן שוחקת יהלום הוא שחיקה מהירה של פלדה, כך שכוח העבודה של האבן גדל מספר פעמים בהשוואה לאבנים קרמיות. שימו לב כי גודל אבן היהלום צריך להיות גדול פי וחצי מגודל הכלי המושחז, רק במקרה זה ניתן להשיג השחזה באיכות גבוהה.

אבני יהלום צריכות לשמש רק אנשי מקצוע בעלי ניסיון עם כלי עבודה מסוג זה. אחרת, קיים סיכון של נזק להפוך לאומן חסר ניסיון.

החיסרון העיקרי של מכשיר כזה הוא עלותו הגבוהה, המשתלמת במהלך פעולתו. מכיוון שהטכנולוגיה לייצור מוטות יהלום מורכבת במיוחד, והחומר עצמו די יקר, מוט היהלום עולה פי כמה מהרגיל..

אנלוגים זולים לאבני יהלום נשחקים מהר. בכל מקרה, כאשר עובדים עם מוט שוחק, אין צורך ללחוץ חזק מדי על המשטח, הוא לא יתחדד מכך, אלא להיפך יישבר. כאשר משתמשים בכוח פיזי אכזרי, גבישי היהלום מפוצלים, והמוט ניזוק באופן בלתי הפיך. היזהר במיוחד עם הבר שקנית זה עתה. מכשיר כזה חייב להיכנע בזהירות רבה לקפיצות. עשרת השחיזות הראשונות אינן עשויות באיכות גבוהה כפי שהיינו רוצים, הסיבה לכך היא שהגרגירים השוחקים מפוררים מהבר. חידוד נוסף יהיה מושלם.

כדי לקבוע זיוף, מספיק לבצע כמה חידוד על מוט יהלום, כשהקרחת האחידה שלו, המוט מזויף. מכיוון שבלוק היהלומים המקורי אינו מתקרח במשך זמן רב מאוד, ואינו מתאים להתלבש.