איך ומה לקדוח

התשובה לשאלה זו מעניינת לא רק למתחילים בביצוע עבודות תיקון, אלא גם לבנאים מקצועיים. ואכן, ללא שימוש במקדחה, לא ניתן לתקן אפילו את המדף או הוו הרגילים ביותר. פטיש ומסמר אינם התשובה בכל הנוגע למתכת, בטון, אריחים, זכוכית או אבן. כדי לקדוח חור יפה ומסודר, אתה צריך לא רק כישורים מסוימים, הבחירה של מקדחה מתאימה והשחזתו ממלאים תפקיד חשוב.

תוֹכֶן

אילו תרגילים יש שם?

קידוח הוא הדרך הנפוצה ביותר להשיג חור בכל חומר. המרכיב העיקרי בתהליך זה הוא המקדח, אשר סוגו נבחר בהתאם לסוג המשטח המטופל ולמטרת העבודה..

ישנם מספר סיווגים של כלי חיתוך זה..

על פי עיצוב חלק העבודה, המקדחות מחולקות למקדחי חיתוך ספיראליים, שטוחים, עגולים, מרכזיים, חד-צדדיים, לקידוחים עמוקים..

בהתאם לעיצוב קצה הזנב, המקדחים מחולקים למקדחי גליל, חרוטי, שלושה, ארבעה ומשושים, SDS..

לפי מטרה (סוג החומר המעובד): מקדחות למתכת, עץ, בטון, זכוכית, אבן, קרמיקה, אוניברסלי.

כיצד לבחור את המקדח הנכון?

הכלל העיקרי בבחירת מקדחה הוא כי מבנה כלי החיתוך חייב להיות קשה יותר ממבנה החומר המעובד. לקידוח קיר גבס, עץ, פלסטיק, אתה יכול להשתמש במקדח פלדה קונבנציונאלי בעל חוזק גבוה. וכדי לקדוח באבן, לבנים או בטון, עליך להשתמש במקדח קרביד – בקצות המקדחים הללו יש לוחות סגסוגת קשים יותר מבטון ואבן. לרוב, תפקידו של סגסוגת כזו ינצח – סגסוגת טונגסטן עם קובלט ביחס של 9: 1.

יש לבחור את מקדחה בגודל הנכון לסוג העבודה המתבצעת. קוטר והאורך של המקדחה נבחרים בהתאם למסה של המשטח המעובד – ככל שהוא גדול יותר, כך נדרשת המקדחה עבה וארוכה יותר. קוטר המקדחה הנפוץ ביותר בחיי היומיום הוא בין 6 ל -12 מ”מ. ניתן לתקן מדפים קטנים או מוטות וילון באמצעות מקדחה של 6 או 8 מ”מ. אתה יכול לתקן את האסלה בחורים שנקדחו בעזרת מקדחה בקוטר של 10 מ”מ. עבודות ספציפיות יותר דורשות גדלי תרגיל שונים.

בעת בחירת מקדחה, חשוב לקחת בחשבון את הפונקציונליות של כלי העבודה, הנבחר על בסיס סוג החומר המעובד. אתה יכול לקדוח חורים מעץ או מפלסטיק בעזרת מקדחה כוח רגילה. השימוש במקדח חשמלי או במברג יפשט את העבודה. כלים אלה הכרחיים לקידוח משטחי אבן ומתכת. אם אתה צריך לקדוח חורים בבטון, עדיף להשתמש במקדח פטיש..

בעת בחירת תרגילים, חשוב לשים לב למראה שלהם. כלי איכותי לא צריך להכיל שבבים, שריטות או פגמים אחרים.

עדיף לבחור מקדחות של יצרנים מוכרים שהוכיחו את עצמם בשוק-זה יבטיח מפני רכישת כלים באיכות נמוכה ובזבוז כסף.

בחירת מקדחה למתכת

מקדחה למתכת תעזור לך לבצע חורים בקלות בצרמי קרם, סגסוגת ופלדה לא סגסוגת, מתכות לא ברזליות וברזל יצוק..

מקדחת הטוויסט הנפוצה ביותר למתכת, שהיא מוט גלילי עם שני חריצים סליליים היוצרים קצוות חיתוך.

לרוב, תרגילים אלה עשויים פלדה במהירות גבוהה או מסגסוגת. חומרים אלה מייצרים תרגילים חזקים ועמידים בהם תוכלו להשתמש בכדי להפיק את המקסימום מהעבודה שלכם..

תרגילים גליליים וחרוטים למתכת נפוצים. מקדחות חרוט Hss מצוינות לעיבוד מתכת. מקדחי מתכת Hss Sprint מתאימים לשימוש עם מקדחות ידיים. מותגים אחרים של מקדחי מתכת מקצועיים כוללים מקדחי DeWolt, Bosch ו- Ruco..

אתה יכול לקבל חור מסודר במתכת מבלי לעוות אותו באמצעות מקדחה מדורגת..

בחירת מקדחה לבטון

עיבוד בטון אינו משימה קלה בשל כוחו ועוצמתו של חומר זה. מקדחי קרביד ויהלומים משמשים לקדוח חורים בבטון. הדרך הקלה ביותר לקדוח בטון היא באמצעות מקדחה א -סימטרית. ועדיף לתכנן חור ולהתחיל לקדוח בעזרת מקדחה עם חידוד קונבנציונאלי.

מקדחי Sds לבטון פופולריים מאוד. תוכנן במיוחד לטיפול במבני בטון קשים ובעומסי השפעה גבוהים.

לקידוחים מקצועיים בבטון, השתמש במקדחים למקדחי פטיש בוש. למקדחי בוש צורת ארבע סלילים המאפשרת להסיר במהירות שאריות חומר מהחור.

בחירת מקדחה לעץ

אתה יכול לקדוח מספר חורים על משטח עץ עם מקדחה למתכת, אך לעבודה מתמדת עם עץ, שבה חשובים הדיוק והדיוק, לא תוכל להסתדר בלי מקדחה מיוחדת לעץ.

מקדחי טוויסט, מקדחות עטים ותרגילים גליליים משמשים לרוב לעיבוד מבני עץ..

היתרון של מקדחות טוויסט הוא שניתן להסיר אותן בקלות מאזור העבודה לאחר סיום העבודה. מקדחי עט משמשים ליצירת חורים עיוורים בעץ בקוטר של 10 מ”מ או יותר. תרגילים כאלה משמשים במיוחד ליצירת חורים, מכיוון שאי אפשר לקדוח חור קיים בעזרתם, בשל היעדר קצוות חיתוך על פני הצד. מקדחה גלילית או ליבה משמשת ליצירת חורים בקוטר גדול. השימוש במקדחה כזו מאפשר לך לקבל חור מסודר ללא פגמים, עם יעילות עיבוד גבוהה..

מה שאתה צריך לדעת על קידוח?

במהלך תהליך הקידוח, כלי החיתוך מתחמם, מה שמוביל לשינוי במבנה הפלדה וירידה בחיי השירות של המקדחה. לכן, אם אתה צריך לקדוח מספר גדול של חורים בחומר חזק, יש לקרר את המקדחה על ידי הורדתו לכלי עם מים..

כאשר עובדים עם חומרים שונים, כדאי להכיר כמה מתכונות הקידוח. אם יש צורך לקדוח חור באריח, יש צורך לבצע חריץ במקום בו החור מתוכנן. הדבר נעשה מכיוון שזיגוג האריח חזק בהרבה מהאריח עצמו, ובמהירויות גבוהות המקדח יכול לזוז החוצה ומשאיר סימנים על האריח. החריץ נעשה בעזרת מקדח, מקלון פלדה או אגרוף מיוחד. אותה פעולה תעזור לקדוח חורים איכותיים במשטחי מתכת..

חשוב לשים לב לעומק הקידוח של החורים. אם הקיר דק, קיים סיכון של קידוח דרכו. לעומת זאת, בעת קידוח קירות לבנים או בטון עבים, יש לקחת בחשבון את אורך המחבר. כדי ליצור חור בעומק הרצוי, אתה יכול להתמקד בתחנות המפעל המיוחדות המצוינות על המקדחות. אם אין סימנים כאלה, ניתן להבריג מעט סרט חשמלי על המקדחה, ובכך לסמן את עומק הקידוח הנדרש.

כדי להימנע מפיצול האריח במהלך הקידוח, השתמש במקדח לעבודה וכבה את מצב ההשפעה.

להלן סרטון הדגמה לקידוח אריחים.

שימוש במקדח יהלום יעזור לקדוח חור בחומרים חזקים מבחינה איכותית ומהירה. אפשרות זו היא הבחירה הטובה ביותר כאשר אתה צריך לעשות מספר רב של חורים בפרק זמן קצר..

כדי לקדוח חור מרכזי בחלק ולעשות עיבוד נוסף שלו, השתמש במקדחה מרכזית.

מקדחה זו מתאימה גם כאשר אתה צריך לקדוח בורג “עקשן” או בורג עץ..

לקידוח חורים עיוורים בקוטר גדול, למשל, חורים דרך או צירים, מקדחה של פורסטנר משמשת להתקנת צירים ברהיטים..