כיצד לבחור מטוס ידני

אם אי פעם היה לך מזל “לזכור” עץ לא מהוקצע, אז אתה יודע כמה זה מייגע ומייגע, במיוחד אם אתה משתמש במטוס ידני ישן. חמוש בכלי כזה ובהרבה מאמץ, ניתן ליישר את פני השטח של מוצרי עץ, להקטין את עובים וליצור מגוון שלם של חריצים מורחבים. פרודוקטיביות גבוהה, תוצאות מצוינות וחסכון משמעותי בעלויות העבודה יסופקו על ידי המטוס החשמלי – כלי חיוני לעבודות נגרות..

תוֹכֶן:

מכשיר ידני: המטרה העיקרית ועקרון הפעולה

בניגוד לאנלוגי המכני, המטוס החשמלי הוא הרבה יותר פונקציונלי ונוח יותר בפעולה. זה לא מפתיע, מכיוון שרוב העומס נופל על המנוע החשמלי, ואתה רק צריך להוביל את המטוס בקלות בכיוון הנכון..

רשימת הפעולות הבסיסית המבוצעת על ידי מכשיר חשמלי כוללת: הקצאה מוקדמת, עיבוד קפדני לפי מידה, התאמה, שיפוע, חיתוך רבע. והשימוש בכלי חיתוך ואביזרים מגדיל משמעותית את הפונקציונליות של הכלי.

כמובן שבהתחלה אתה יכול להיות מרושל "צעדים", שקשה מאוד ליישר. אז בחרו כמה לוחות שאתם לא צריכים והתאמנו על הקצאה. בנוסף, מספיק לתקן את המטוס החשמלי נייח, מכיוון שבמקום כלים ידניים תקבל פלזן אמין..

כמו כל כלי חשמל אחר, ניתן לסווג את כל דגמי המטוסים החשמליים לבית ולמקצוענים, השונים רק במכלול הפונקציות, העוצמה ומשך הפעולה המתמשך..

המרכיבים העיקריים של מכשיר היד החשמלי:

לכן, לא נתמקד בסיווג של מטוסים חשמליים, אלא נתמקד באותן נקודות עיקריות שיאפשרו לנו לענות על השאלה “כיצד לבחור מטוס ידני”.

לכן, כחלק מהותי של כל מטוס חשמלי, משתמשים בתוף מסתובב, שעליו הסכינים קבועות היטב. על מנת שמשטח העץ המטופל, שטבעו הטרוגני, יהיה חלק, המנוע החשמלי המסתובב בתוף חייב להיות בעל הספק מספיק – מ -580 עד 900 וואט, כמו גם מהירות סיבוב של עד 1000 סל”ד..

באמצעות חגורת הנעה שיניים, התנועה הסיבובית מועברת מהמנוע החשמלי לתוף, ומכיוון שהיא נשחקת מעת לעת ודורשת החלפה, היא מונחת מתחת למעטפת צד נשלפת. מכסה נשלף שני, הממוקם מעל המנוע, מסתיר את מברשות הפחמן החשמלי. בשל עלייה חלקה במהירות סיבוב המנוע כאשר הכלי מופעל ומחזיק אותו אוטומטית ברמה נתונה, האפשרות להעמיס יתר על המנוע החשמלי מתבטלת כמעט לחלוטין..

סוליית המטוס החשמלי, העשויה אלומיניום איכותי, מחולקת לשני חלקים: האחד ממוקם בחלק הקדמי של התוף, השני בחלקו האחורי.

בהיותו נייח, החלק האחורי של סוליית הכלי מחליק על העץ המטופל, בעוד החלק הקדמי נע גם הוא על משטחים לא אחידים ומתכוונן לגובה כדי לקבוע את עומק החיתוך הנדרש ועובי השבבים. התאמה זו מתבצעת באמצעות כפתור או כפתור מדורג, המשמש לעתים קרובות ככפתור שני. בעת עבודה עם מטוס חשמלי, עליך להזיז אותו במהירות קבועה, הנקבעת על ידי עובי השבבים שהוסרו.

חלק מהדגמים מצוידים בתוף, הנגיש מצד אחד. זה מאפשר לך לבחור רבע בזווית של 90 מעלות לכל אורך הלוח. בעזרת המעצור הצדדי, המצויד לרוב בכלי, תוכלו לבחור בקלות רבע מהרוחב הדרוש לכם ללא מאמץ רב..

בנוסף, דגמים כאלה מצוידים בנוסף במעטפת צירים מגוננת, הממוקמת בצד התוף במהלך ההפעלה הקלאסית של מכשיר חשמלי ועולה למישור העליון ברגע שאתה בוחר רבע.

למידע נוסף על תכונות העיצוב של מטוסים חשמליים בסרטון YouTube.

בחירת מטוס חשמלי: מה לחפש

בעת בחירת דגם מתאים לרמה חשמלית, עליך לשים לב לנקודות מסוימות.

בלעדי

סוליית המטוס קובעת במידה רבה את התוצאה הסופית של משטח העץ המטופל: הסוליה החלקה מבטיחה עץ מהודר שטוח לחלוטין.

כרית האוויר הנוצרת במהלך הפעולה יוצרת בדרך כלל מכשול להשגת חתך באותו עובי. עם זאת, בעיה זו ניתנת לפתרון לחלוטין, מספיק רק להשתמש בסוליה עם חריצים. מספר חריצים הממוקמים בחזית הסוליה הם בצורת V ומיועדים לחסל ניפוחים מפינות העבודה..

התאמת גובה החלק הקדמי של סוליית המטוס החשמלי כרוכה בהזזתו לכיוון האנכי והאלכסוני. במקרה זה, סוליית הכלים תמיד נמצאת במרחק שווה יחסית לסכינים, מה שמבטיח חיתוך דק ואחיד.

יש לציין כי יציבותו במהלך הפעולה תלויה באורך ובעובי של סוליית המטוס החשמלי..

ידיות מטוס חשמליות

תמיד קל יותר להזיז כלי כבד כמו מטוס חשמלי על משטח העבודה עם שתי ידיות ולא אחת.

באמצעות הידית האחורית ניתן ללחוץ על הכלי, בעוד הידית הקדמית מאפשרת לך להתאים את כיוון התנועה של המטוס החשמלי ומספקת יכולת עבודה “בתנופה”. מספיק ללחוץ היטב על הידית הקדמית, מכיוון שהשבבים שהוסרו יהיו בעלי עובי גדול יותר.

היכולת להתאים את עובי השבבים שהוסרו

כיוון שכפתור ההתאמה בכלי החשמל משמש לפעמים ככפתור שני, ניתן לראות עליו חריצים פנימיים, המגינים מפני החלפה מקרית או לא רצויה של עובי השבב המוגדר..

בדרך כלל, שלב ההחלפה הוא 0.1 מ”מ, אך לכל דגם של הכלי יתכנו מאפיינים משלו: לדוגמה, כמה דגמים של מטוסים חשמליים בסימן “0” ממשיכים להסיר שבבים. עדיף לבחור באותם דגמים, אשר קנה המידה שלהם יתחיל ב- “0”, למשל, כלי מבית MAKITA.

סכיני חשמל

כל דגמי המטוסים החשמליים מצוידים בשני להבים ניתנים הפיכה עשויים טונגסטן וקרביד. עם זאת, ישנם יצרנים המציעים סכינים מפלדה מוקשחת, מושחזות באמצעות מחזיק, שיספקו את זווית ההשחזה הנדרשת..

הודות לחריץ המרכז, סכיני הקרביד הישר מחליקים למקומם בקלות במחזיקי הסכינים הממוקמים בחריצי התוף. אבל סכיני פלדה מוקשחת דורשים יישור זהיר יותר זה עם זה..

הגנה על סכין

כל דגמי המטוסים החשמליים מצוידים בשני סוגים של אמצעי הגנה, המחוברים זה לזה וממוקמים בצד והתחתון. הם מבטלים לחלוטין את מגע האצבעות ואת משטח העבודה עם סכיני הציוד. פלטת מגן בצד משטח הכוח מאפשרת לך לסגור את קצה התוף ועולה עד שכלי החשמל נכנס עמוק לתוך העץ כדי לחתוך אותו כשאתה בוחר רבע.

הוצאת שבבים

בשל הוצאת שבבים ישירה, הכלי מוגן באופן אמין מפני סתימה, אך הם יכולים לעוף בחדר. הכיווניות של שקע הפריקה תקל מאוד על הניקיון..

מד עומק ועצור צד

באמצעות עצירת צד ומד עומק במישור החשמלי, אותו יש לכלול בערכת הכלים, ניתן להגדיר את העומק והרוחב המדויקים של השבבים שיש להסיר..

על מנת לחתוך פינות, יש להטות חלק מהעצירות 45˚. ריסון הצד הוא הכרחי ליצירת קווים דקים: הוא נותן איזון לכלי החשמל

אביזרי חשמל חשמליים

ניתן להצטייד במכשיר הידיים החשמלי באביזרים שונים, למשל, סכינים גלי מפלדה מוקשחת, היעילות לעיבוד עץ גס..

על ידי הצטיידות במגהץ חשמלי בציוד נייח הופכים אותו במקביל למטוס ולמטוס אוטומטי. כמובן, זה מאוד נוח, אבל זה דורש תשומת לב מיוחדת כדי להבטיח את הפעולה הבטוחה של הציוד..

ארגונומיה של המטוס החשמלי

הממדים הגדולים והמשקל הכבד של המטוס החשמלי נותנים איזון טוב, אך יכולים להפוך למכשול בעת עיבוד נפח גדול של עץ ובעבודה “בגדול”.

בחירת הנכון: סקירה כללית של המותגים המובילים בעולם

כיום, שוק כלי הבנייה מציג מבחר עצום של מטוסי יד ביתיים ומקצועיים, שמחירם תלוי בעומס והתפקוד התפקודי, במראה ובמאפיינים הטכניים. בואו נתעכב על המוצרים של מותגים מובילים, כולל Skil, Metabo, Makita, Bosch, Black&דקר, דוואלט ואטלס קופקו

מכשיר חשמל Skil

מכשיר המתכת הידני של Skil מצויד בסכינים חדות במיוחד ותוף סכין מאוזן אלקטרונית. מקו הציוד החשמלי של Skil בולטים דגמים 1506V ו- 1510V, הנבדלים זה מזה בהספק: 1506V צורכת 450W, בעוד שעומק ורוחב ההקצאה מגיע ל -0.6 מ”מ ו -82 מ”מ בהתאמה. 1510V צורכת 500W, אך עומק ההקצאה עולה ל -1.0 מ”מ.

מטוסים חשמליים Metabo

בקו המוצרים של Metabo, הכותר המועדף שייך לדגם HO 0882. וכל זה מכיוון שהספק של 800W אינו מעמיס על רשת של בית פרטי או קוטג ‘כפרי. במעבר אחד, עומק ההקצאה הוא 3.0 מ”מ. כלי קומפקטי עם ידית הדק קלה לשימוש וידית קדמית חזקה עם כוונון עומק.

התוף מסתובב במהירות של 12,000 סל”ד, מה שמאפשר לך לבצע את כמות העבודה בדקה שהיית עושה אחרי 24,000 משיכות עם מטוס יד קונבנציונאלי. הדגם מצויד בסט סכינים נוספות לעיבוד עץ דקורטיבי.

מטוסים חשמליים מקיטה

מכונת הכביסה המקיטה החזקה והאמינה יכולה לספק את כל הצרכים של המשתמש הבולט ביותר. אם אתה צריך גימור עדין והתאמת עובי החיתוך תוך כדי תנועה, דגם המטוס החשמלי 1902 או 1923H הוא הכרחי. מהירות הסיבוב מגיעה ל -16,000 סל”ד, עומק ההקצאה הוא 1.6 מ”מ, בעוד ההספק הוא 750 וואט ו -850 וואט בהתאמה.

מכונות חשמל של בוש

מטוסים חשמליים של בוש הם השילוב המושלם של מחיר ואיכות. מטוסים חשמליים PHO 25-82 ו- PHO 16-82 תופסים מקום מיוחד בקרב דגמים ביתיים, השונים זה מזה מבחינת צריכת החשמל-750W ו- 500W, בהתאמה. הדגם הכמעט שקט PHO 16-82 מצויד לא בשני סכינים, אלא באחד, שבגללו מספר הסיבובים לדקה מגיע ל -18,000, ועומק ההקצאה הוא 1.6 מ”מ.

בין המוצרים המקצועיים, אנו יכולים להדגיש את דגמי GHO 31-82 ו- GHO 36-82C עם עומק הקצעה מוגדל של 3.6 מ”מ וצריכת חשמל של 750 W ו- 850 W, בהתאמה..

מטוסים חשמליים שחור&דקר

מטוסים חשמליים ביתיים רבי עוצמה ודיוק גבוה שחור&דקר מצויד בסכינים הפיכות מתוצרת קרביד ובמכשיר פינוי שבבים. הדגם המועדף ביותר הוא KW715 עם צריכת חשמל של 550 וואט ועומק הקצעה של 1.6 מ”מ. התוף מסתובב במהירות של 15,000 סל”ד. המטוס החשמלי KW725E חזק מעט מהדגם הקודם: הספק הוא 900W ועומק ההקצאה הוא 2.5 מ”מ. אלקטרוניקה מודרנית לבקרה מאפשרת שליטה מדויקת על מהירות הסיבוב.

מטוסים חשמליים מקצועיים מבית DeWalt מצוידים בידית קדמית, המאפשרת גם להתאים את עומק ההקצאה. המנוע החזק מאריך את חיי השירות של הכלי, ובלוק התמיכה מגן על משטח העבודה מפני נזקים אפשריים. האלקטרוניקה המודרנית מאפשרת לך לשמור על מהירות קבועה תחת עומס, וסכין ספירלית ייחודית תספק עיבוד עץ טוב יותר.

כמה טיפים למתחילים

1. בסיום עץ לא מחוספס ומחוספס, הגדר תחילה את המטוס לעומק החיתוך המרבי, ורק במעבר הבא הפחת אותו באופן משמעותי. בתהליך, אל תלחץ יותר מדי על הכלי, כי קצה העץ המעובד מעוגל.

2. כאשר אתה חמוש במגהץ חשמלי או ידני, תמיד תכנן לכיוון גרגר העץ. אם המשטח שיש לטפל בו מורכב מכמה סורגים או לוחות, אז מומלץ לתכנן בזווית לתפרי הדבק ובכיוון התבואה. מכיוון שהקצוות החדים של העץ מתפצלים לאורך זמן, עדיף לשבש. לסולית הדגמים המודרניים ביותר של מטוסים חשמליים יש חריץ משולש, מה שהופך את השיפוץ לקל יותר..

3. לעתים קרובות, אפילו טיפול משטח העץ היסודי ביותר במטוס חשמלי דורש חיסול עקבות בקושי ניכרים באמצעות מחזור ידני, שקצהו חייב להיות חד ואחיד. על ידי הובלתו בזווית קלה לכיוון התבואה, תנתק עודפי בליטות ותיישר את פני השטח. לבסוף, משייפים את המשטח בנייר זכוכית – זה ייתן חלקות מיוחדת.

4. אם הכלי שלך נתקע או בולט "שָׂעִיר" שבבים, לחדד את החותך. לשם כך, השתמש במטחנה עם מהדקים שתאפשר לך לתקן את זווית הנטייה הרצויה – בדרך כלל 25 °. זווית זו מתאימה להב בעובי 6.7-7 מ”מ. לחדד באופן שווה, אחרת תסבך באופן משמעותי את המשך העבודה עם המטוס החשמלי.

5. ניתן להשתמש בגלגל קדר רך לחידוד החותך. וודא שהמתכת לא נשרפת או מתחממת יתר על המידה; לשם כך, נגע קלות בגלגל השחזה עם הלהב, מקרר אותו מדי פעם. גלגל השחזה חייב להסתובב כל הזמן כנגד הלהב. אם מתפתחים קוצים במהלך תהליך ההשחזה, הסר אותם על ידי שיוף דק בעזרת אבן בלגית, שמן גלגל השחזה או חגורות מלטש מעור. חול עד קצה הלהב חלק לחלוטין..

6. ולבסוף, זכור כי מטוס חשמלי נחשב לכלי טראומטי מאוד, למרות שכל רכיבי החיתוך מוסתרים, לכן היזהר מאוד וזהיר. בהצלחה!